В тази статия ще поговорим малко за това каква е причината за йо-йо ефекта след всяка диета, която правите. Това сигурно е болна тема на всяка втора жена. Може би имате да сваляте много и опитвате всякакви диети и режими, но малко след като спрете, килограмите неусетно и бързо се връщат? А може би имате да свалите само още 1-2 килограма, но тъкмо когато ви остане само един до заветната цел, другарчето му се завръща и отново сте в изходно положение? Независимо къде се намирате, информацията по-долу със сигурност ще бъде полезна за вас. Ще разберете защо се връщат килограмите, как да предотвратите и да задържите постигнатите резултати и колко е важно да имате балансиран хранителен режим.
На първо място задължително трябва да кажем, че свалянето на килограми не трябва да става рязко, защото предизвиква много силен стрес в тялото. Този стрес може и най-често изиграва много лоша шега на всеки, който си го причини.
Причини за връщане на свалените килограми
Има няколко основни причини, поради които се случва бързото връщане на килограмите след като спрете с режима, който следвате. Много от модерните диети, които обещават неузнаваеми резултати вкарват тялото в дефицити и липси на елементи, от които то има нужда. И вместо организмът да се адаптира към едно балансирано хранене, ние буквално го „измъчваме“ като не му даваме необходимите му хранителни вещества. Тук в главата ми изниква онази диета, в която един ден ядеш въглехидрати, на другия ядеш само протеини и т.н. Не помня как се казваше диетата и дори нямам желание да задълбавам в нея. Споменавам я, защото според мен не е нормално и естествено да изключваме цели хранителни групи от менюто си. Камо ли единия ден да даваме едно, а другия само друго на тялото си. Представете си цялото това нещо колко обърква организма. Той дори няма време да се адаптира към храната, която ядем днес, защото на следващия ден му даваме нещо коренно различно.
Най-важното нещо, когато говорим за хранене е да успеем да се адаптираме към балансиран хранителен режим. В този режим трябва да имаме протеин, мазнина и въглехидрат на всяко хранене. Това са трите основни хранителни елемента, без които организмът ни няма как да функционира правилно и оптимално.
Режимът ви не води до трайни навици
Много обичам да казвам, че правилната диета е тази, която можем да спазваме цял живот. Именно за това избягвам и думата диета, а предпочитам да използвам думата режим. А вие имате ли балансиран хрнаителен режим?
Да кажем, че сте избрали балансирана диета, която сте следвали до постигането на желаните резултати. Спирате диетата и хоп, килограмите се връщат. Защо? Защото вероятно не сте изградили навици и сте се върнали към старите си такива. Ако сте приемали режима като постоянно ограничение и сте чакали с нетърпение просто да приключи, нормалното продължение е да се върнете към старите си навици.
Именно за това е много важно да променим навиците си и колкото и странно да звучи – да променим начина си на живот. В началото като се замислим за това ни се струва много страшно, но повярвайте ми – не е.
Преди всичко, трябва да сте напълно наясно, че за да задържите даден резултат трябва да промените своите навици. Да премахнете вредните такива като ядене късно вечер, похапване на сладко и ежедневно пиене на алкохол. И да ги заместите със здравословни и полезни навици. За да поддържате теглото си, ще трябва да се храните балансирано и осъзнато. Друг много важен момент е режимът ви да съдържа храни, които обичате. Да, правилно прочетохте! Ако се храните само с неща, които не са ви вкусни и не обичате, шансът да спазвате подобен режим в дългосрочен план е минимален. Разбира се тук не говорим за пържени и мазни храни, рафинирани въглехидрати, тестени продукти и т.н. А за здравословни храни, които са ви вкусни.
Прекалено голям калориен дефицит
На всички ни е ясно, че за да сваляме килограми трябва да приемаме по-малко енергия, отколкото изразходваме. Това ще рече, че трябва да бъдем в калориен дефицит. В статията Коя е най-добрата диета много подробно съм обяснила какво е калориен дефицит и какво хранене следвам аз. Ако ви е интересно може да я прочетете.
Единствения начин да се отслабне бързо е много голям калориен дефицит. Но това е доста агресивен подход, който както казах в началото генерира голям стрес за организма. Този начин води до забавяне на метаболизма и загуба на мускулна маса. Така че, реално може да свалите килограми, но голяма част от тях да са от мускули. Крайният резултат от прекалено агресивен калориен дефицит няма да ви допадне, защото се постига известната skinny fat структура. Тя има малки, отпуснати мускули и голям процент телесни мазнини. Повярвайте ми, по-добре да сте 60 кг с мускули, отколкото 54, но отпуснати. Дори визуално ви гарантирам, че в първия случай, ще изглеждате много по-фини, отколкото при втория.
Отслабването трябва да се случва умно. Оптималният калориен дефицит е около 500 калории дневно, което би довело до около 0,5 килограма надолу седмично. Хубаво е да осъзнаете, че „бързо, качествено и дългосрочно“ са думи, които няма как да използваме в едно изречение, когато говорим за отслабване.
Липса на физическа активност
Друга причина, поради която може да връщате свалените килограми е липсата на достатъчно физическа активност. Както вече споменах, за да отслабваме трябва да изразходваме повече енергия отколкото приемаме. За да задържим резултатите си, трябва приетата енергия да е равна на изразходваната. Няма вариант, в който да приемате повече отколкото изразходвате и да не пълнеете. Просто няма. Всичко е физика и няма как да я надхитрим в случая.
Така че е хубаво да имате предвид физическата си активност. Поради тази причина е трудно еднозначно да се определи колко калории трябва да приема човек на ден. Всичко зависи от това колко изразходва. Ако аз днес съм имала 3 тренировки и съм минала над 10 км пеша със сигурност ще имам нужда от повече калории (храна), отколкото в ден, в който съм си почивала цял ден на дивана (например). За това е хубаво да познавате тялото си и да му давате това, от което то се нуждае в конкретния момент. А не да робувате на схеми и таблици за калориен прием.
Финални думи
За да задържите постигнатите резултати е хубаво да изградите полезни навици, да се движите достатъчно, да вкарате някой спорт в ежедневието си, да обичате себе и да разпознавате нуждите на тялото си. Няма нищо страшно в това да си позволим някоя „нережимна“ храна, но това трябва по-скоро да бъде изключение, отколкото ежедневие. Защото превърне ли се в ежедневие, това си е чист навик. Следователно сте заменили полезния с вреден навик. А идеята е точно обратното.