Живеем във време, в което имаме достъп до безкрайна информация. До известна степен целият този поток от противоречива информация и много объркващ. Всяка диета ви обещава сваляне на килограми и постигане на перфектното тяло за кратко време. Общото между по-голямата част от диетите, е че всички те са част от индустрия, печелеща милярди от продаването на мечти. Да, със сигурност голяма част от диетите дават резулатат, но въпросът е – “Колкото дълго можем да бъдем на диета?”. Именно в него е разковничето. Какво е калориен дефицит и имаме ли нужда от него също ще разгледаме по-надолу в статията.
Наскоро е направен обстоен преглед и проучване върху ефективността на различните хранителни режими. Установено е, че никой от тях не е толкова унилален, колкото е представен и че са еднакво работещи. Това разбира се, не се нрави на голяма част от авторитетите, привърженици на тези диети.
Има официално становище на Международното общество по хранене, според което не съществува най-добра диета, която да има предимство пред останалите, ако се приема еднакво количество протеин и има еднакъв калориен дефицит.
Калорийният дефицит е единственият научно доказан метод за отслабване.
Фактите са абсолютно непреклонни в това отношение. За да сваляме килограми трябва разходът ни на енергия да е по-висок от прихода ни на енергия. Това ще рече да приемаме по-малко калории и да изразходваме повече.
Калории
По същия начин като килограмите, калориите са мерна единица. Тя измерва количеството енергия, което има в храната. Ако надникнем зад завесите на термодинамиката, то няма абсолютно никаква разлика дали калориите ни идват от шоколад или от месо (в случай, че говорим за еднакви калории). 300 калории са си 300 калории, независимо от източнока им.
Монетата има и друга страна. От здравословна гледна точка има огромно значение от къде идват калориите, които приемаме. Това се дъжли на факта, че калориите от различните храни повлияват метаболизма, хормоните ни, апетита и нивата на глада по коренно различен начин. В този ред на мисли ако изядете 100 калории шоколад ще ви се яде още, а ако хапнете 100 калории месо, варива или зеленчуци ще се чувствате по се съвсем различен начин и ще усетите много по-голямо засищане. Освен усещането за ситост, от захарта няма да получите витамини, минерали и микронутриенти, докато от зеленчуците те ще са в изобилие, с бонус много фибри.
Основни типове диети
Има два основни типа диети и това са:
- Диети, при които се изчислява калорийния дефицит и след това се определя количеството храна. В тази категория спадат всяка диета, която редуцира само калориите, но не и храните, от които да идват тези калории.
- Диети, при които се въвежда индиректен калориен дефицит чрез изключване на определени храни, хранене в конкретни интервали и изключване на някои хранителни вещества като захар, глутен, мазнини, въглехидрати и т.н. В тази група диети спадат нискомазнинно хранене, нисковъглехидратна диета, интервално хранене или фастинг, кето и палео режим.
Видове диети
Кето диета
При тази диета основната цел е изпадане на тялото в кетоза. Кетозата води до разграждане на мастните запаси в тялото. При тези диети има високо съдържание на мазнини и протеин, и силно ограничение на приема на въглехидрати под каквато и да е форма. Кетозата е метаболитен процес, при който тялото няма достатъчно глюкоза за енергия и използва натрупаните мазнини за това.
Диета на Аткинс
Това е още една много нашумяла диета. Тя до известна степен прилича на Кето диетата. При нея отново се ограничават въглехидратите до 20, 40 или 100 грама. В това число влизат и всякакви плодове, а не само рафинираните въглехидрати. Основно се набляга на мазнини и протеини.
Вегетарианска диета
При тази диета месото е напълно изключено, но се консумират яйца, млечни продукти и риба. Тук е важно да отбележим, че храненето с разстителна храна е чудесно, НО има огромно значение как е приготвена тази храна. Ако говорим за порция пържени картофи (в рафинирано слънчогледово олио), много по-добре е да изберем една сочна пържола. Чисто от гледна точка на здравословните ползи за човешкото тяло. С това искам да кажа, не че вегетарианската диета не е ок, а че е изключитлно важно да знаем как да приготвим правилно храната, за да ни даде стойност.
Веганска диета
При веганската диета са изключени всички животински храни, в това число яйца и млечни продукти. Идеологията тук заляга изцяло над растителното хранене. При тази диета пълният аминокиселинен профил се достига чрез правилно комбиниране на хранителните продукти (зърнени, бобови, семена и ядки). Тук както и при вегетарианската диета отново има много подводни камъни, който се крият зад начина на приготвяне на храната.
Суровоядство
При суровоядството се говори за консумиране само на сурова, непреработена храна, както се разбира и от името на тази диета.
Хранене според Зоната
Тази диета е разработена от д-р Сиърс и основната идея тук е намаляване на възпаленията в тялото и насърчаване здравословните нива на инсулин. Тук имаме ограничаване на калории, но не до определено количесво.
Карниворно хранене
В това хранене се консумира основно месо и мазнини. Изключват се всякакви плодове и зеленчуци, а някои продукти като черен дроб се консумира в сурово състояние. Има множество изследвания за ползите от подобен тип хранене, но определено не всеки би могъл да следва подобно.
Палео диета
В палео режимът се консумират основно нетлъсти меса, риба и морски дарове, плодове и зеленчуци, които не съдържат скорбяла. Както в повечето режими, така и тук има напълно премахване на обработени храни, рафинирани въглехидрати, но и зърнени храни.
Обобщение – какво мисля за диетите
Със сигурност има още много модерни диети и режими. По-горе разгледах някои от най-популярните. А сега да кажа какво е моето мнение по темата с диетите. Всички тези диети може да дават чудесни резултати, НО въпросът е колко дълго можем да живеем следвайки подобна диета? За мен няма перфектна диета. Смятам, че дори не трябва да говорим за диети, а за стил на хранене.
Перфектният стил на хранене е този, който можем да спазваме до края на живота ни. Този, който дава на тялото ни всички витамини, микро и макро елементи, от които то има нужда. Този, който е съобразен с принципите на природата. В края на тази статия ще ви разкажа какъв в моят стил на хранене.
Как да отслабна – калориен дефицит
Разгледахме най-модерните хранителни режими в последните години. Но говорейки за диети и режими на хранене, няма как да не обясним какво е калориен дефицит. Калориен дефицит е отрицателната разлика между изразходеното количество енергия и приетото такова. Според научните изследвания това е единственият начин за сваляне на килограми. От чисто физическа гледна точка е напълно логично и няма как да е по друг начин – когато приемаме по-малко отколкото изразходваме, тогава тялото използва енергийните си запаси, които е натрупало и респективно води до сваляне на килограми.
Необходимо ли е пресмятане на калории
Пресмятането на калории далеч не е любимо на много хора, защото отнема време и си е занимавка. Истината е, че не е задължително да пресмятате своите калории. НО ако искате да добиете реална представа над калориите, които приемате, ви препоръчвам за кратък период от време да пресмятате калориите, които консумирате. Веднъж добили представа, можете да продължите с интуитивно хранене и на око да преценявате колко калории е дадено количество храна. Гарантираният начин за сваляне на килограми е приетите калории да бъдат по-малко от изразходените калории.
Моят стил на хранене
Това, което за мен работи най-добре по тношение на всеки един аспект от тялото ми и психиката ми е природосъобразният стил на хранене. В него са включени всички групи храни, които са приготвени по правилния начин. Основно в моето меню присъстват варива, семена, ядки, плодове и зеленчуци. Откакто следвам такъв стил на хранене свалих много подкожни мазнини, регулирах апетита, изчистих кожата си и се чувствам много по-енергична и буквално по-здрава.
Не съм изключила напълно консумацията на месо, но съм го ограничила. Млечни продукти не консумирам от години, защото не ми влияят добре. Избягам всякакви видове рафинирани въглехидрати, течни мазнини, захар и тестени изделия. Ако ви е интересно да научите повече за този хранителен ржим, не се колебайте да ми пишете. Именно него препоръчвам във всяка една от онлайн програмите ми, който може да разледате в раздел Онлайн Програми. Можете да прочетете и малко повече размисли по темата за диетите и нашите емоции в статията – Здравословна диета.
Здравейте,
Може ли повече информация за хранителния режим, който следвате? В момента се опитвам да си променя начина на хранене и да започна да се движа повече.
Предварително благодаря