В тази статия ще ви разкажа малко повече за една много любима на повечето хора храна, а именно ядките (бадеми, лешници, кашу, шам фъстък). Те са изключително вкусни и са източник на много ценни мазнини (мононаситени и полинаситени) както и на умерени количесва протеини. Освен това са източник на фибри, витамини и минерали, но е много важно да знаем как да ги консумираме правилно. Тук идва и въпросът как е най-добре да консумираме ядки – печени, сурови или накиснати ядки да изберем.
Печени ядки
Печенето на ядките променя техния вкус и макар печените ядки да са предпочитани, те далеч не са най-здравословния вариант за консумация на ядки. При изпичането на ядките се губят голяма част от ценните микроелементи в тях – например витамин Е, който е термолабилен. Освен това, повечето ядки става по-калорични при изпичане. Това е така, защото обикновено те се пекат с допълнително добавена мазнина. Отделно, няма как да не споменем, че полезните мазнини, които се съдържат в ядките променят своята структура при изпичане и не мога да се свързват с водата. Това ги прави много трдуни за усвояване от човешкия организъм.
Като цяло, колкото и вкусни да са печените ядки, лично аз не ги препоръчвам, тъй като са висококалорични, обикновено с добавена сол (готварска, която категорично не препоръчам) и в същото време са лишени от полезните вещчества.
Суровите ядки
Суровите ядки са един безценен дар от природата. Проблемът с това да ги консумираме в сурово състояние идва от това, че съдържат вещества, наречени ензимни инхибитори. В природата те са полезни за самите култури, но за хората те далеч не са толкова полезни, дори напротив – нашата храносмилателна система не може да ги обработи и усвои. Сами по себе си инхибиторите са защитен механизъм на разстенията (в случая ядките), които ги предпазват от гниене, докато средата стане подходяща и ядката покълне.
Ензимните инхибитори саботират нашите ензими (метаболитни и храносмилателни) и объркват храносмилателната ни система. Това е причината поради която не се препоръчва консумацията на сурови ядки.
Освен инхибиторите, ядките, бобовите култури и семената съдържат фитинова киселина. Тя пречи на усвояването на желязо, цинк и калций от организма и може да допринесе за дефицит на минерали с течение на времето.
Накиснати ядки
И тук вероятно, съвсем логично, възниква въпросът – как тогва да консумираме ядки? Най-добрият начин за консумация на ядки е след накисване. При накисването във вода за определен период от време (може да варира от 4 до 24 часа) ензимните инхибитори се неутрализират, а фитиновата киселни се премахва от ядките. В самите ядки започва процес на покълване и те буквално стават “жива храна”. На много места може да срещнете този процес като “активирани ядки”, това ще рече предварително накиснати и годни за усвояване от храносмилателната ни система.
Колко време се киснат различните ядки?
Има ядки, които нямат нужда от накисване, а именно – кедрови ядки, бразилски орех, макадамия, шам фъстък. Тези, които се кинсат са:
- бадеми – киснене между 8 и 12 часа
- лешници – киснене между 8 и 12 часа
- орехи – киснене между 4 и 6 часа
- кашу – киснене между 2 и 3 часа
- пекан – кеснене между 4 и 6 часа
Различните бобови култури и семена също се киснат, но за тях ще отделя повече време в друга статия ако темата ви е интересна. Според мен би било изключително полезно за всеки, които е тръгнал по пътя на здравословното хранене.
Още малко за ядките
Тук ми се иска да ви разкажа малко повече за кашуто. То е много любимо и предпочитано от всички, както и за фъстъците.
Кашуто спада към семената, докато фъстъците са вид бобова култура, колкото и да не ви се вярва. В нашите географски ширини суровото кашу, което се продава като такова не е съвсем сурово. Това се дължи на начина му на производство. Наскоро разбрах, че самата ядка се намира в много твърда обвивка, в която има голямо количество вредно за хората вещество. За да може да се отвори тази обвивка и да се изкара ядката, кашуто се слага на пара (идеята е черупката да омекне). В този смисъл, суровото кашу, коеот консумираме е леко обработено.
Фъстъците са другата култура, която се консумира доста у нас. Те спадат към рода на бобовите и в много страни готвятъ фъстъка както ние готвим боб – варят ги. Лично аз препоръчвам да се въздържате от консумация на фъстъци. Първо защото печения фъстък на практика не може да се обработи от организма на човек. Второ, защото са силно възпалителни. И трето, защото фъстъците, редом с пшеницата и кафето са сред най-пръсканите с химически субстанции култури.
Разбира се, изборът оставям на вас!
Аз просто споделям важна информация, част от която трудно бихте могли да намерите освен ако не се заровите в купища книги или научна литература, която е доста тежка за четене.
Ако обичате здравословните десерти, в статията – Сурови бонбони с фурми и кашу, може да прочетете различни идеи за здравословни вксуотии с накиснати ядки.
Във всички програми, които съм създала присъства конретни съвети и рецепти, съобразени с максимално щадящ и природосъобразен стил на хранене. Освен това съм на разположение за всякакви въпроси на хората, с които работя. Ако усетите отклик на някоя от програмите ми, ще се радвам да работим заедно. Тях може да разгледате тук.