Днес ще поговоря повече за два мускула, които са от изключително значение за човешкото тяло и правилната стойка. Това са псоас и илиакус. На доста места може да ги срещнете под общото име илиопсоас, а също и под жаргонното наименование „хип флексор“ (бедрен флексор). Това са най-дълбоките мускули в човешкото тяло, които балансират движението и структурата на тялото ни.
Псоас
Псоас идва от гръцки и в буквален превод означава слабини. Псоасът се състои от голям псоас и малък псоас, които се захващат за последния гръден прешлен и поясните прешлени. Псоасът се намира в центъра (ядрото) на тялото като неговото начало започва почти от диафрагмата. От двете му страни са разположени бъбреците, а в предната му част са жлъчката, червата и репродуктивните органи. Псоасът е най-силния бедрен флексор, което ще рече, че главната му функция е да сгъва тазобедрената става. Друга функция е завъртането на бедрената кост във външна ротация. Именно този мускул е пряко свързан с контрола над центъра на тежестта на тялото ни.
Илиакус
Илиакусът е хълбочният мускул, който се захваща за тазовите „ушички“ от едната страна и за тазобедрените стави – от другата. Той преминава през тазовото дъно и е дълбоко разположен в нашето ядро. Заедно с псоаса са известни като илиопсоас, защото са преплетени. Както можете да видите на картинката в ляво, двата мускула обгръщат тазобедрената става, което участва в нейното стабилизиране.
Каква е функцията на илиопсоаса?
Този мускул има съществено важна роля в човешкото тяло. Той държи лумбалната част на гръбначния ни стълб като стабилизиращи въженца, които от едната страна се захващат за таза, а от другата за прешлените. Една от основните му функции е привеждането на торса напред. От него зависи и правилното функциониране на органите, които са разположени около него. Той взима отношение при стабилизирането на нашия център, както и в дишането. Да, добре прочетохте – в дишането. Това се дължи на факта че е свързан с нашата диафрагма. И тук няма как да спомена любимата ми дума – „ДИШАЙ!“. Дори само с правилно дишане ние отпускаме и масажираме всички мускули от диафрагмата, през кръста, стигайки час до слабините.
Има още един малък, но важен мускул в цялата тази формация от мускули в тазовото дъно. Това е крушовидния мускул перифермис. Той се намира в седалищната част и когато се пренапрегне води до прищипване на седалищния нерв. Хора, които са прещипвали нерв, знаят за каква болка става дума. За това много, ама наистина много важно тези мускули, редом с глутеуса (седалищния мускул) да са в тонус и активирани.
Дисбаланс в илиопсоасът
Когато има скъсяване в тези мускули или пренатягане, това води наклон на таз напред. От своя страна този наклон води до различни ротации в тазобедрените стави и гръбнака. Често това се разпознава като хиперлордоза.
Разстоянието между таза и бедрата се скъсява, което ограничава обхвата на движение.
Ако илиопсоасът е в постоянна контракция, се изменя структурното положение на скелета. Това води до ограничаване на пространството около вътрешните ни органи, което пречи на правилното им функциониране. От друга страна обмяната на веществата страда също.
Сколиозата, кифозата и ишиасът може да са следствие от неправилно функционираш илиопсоас.
Какво влияе на здравето на илиопсоаса
Стресът води до сковаване, свиване и стягане на този мускул. Има обаче и други, външни причини, които могат да доведат до неговия дисбаланс. Неудобни обувки са ключов момент при факторите, влияещи на илиопсоаса. Подвижността на стъпалата ни е от изключително значение за правилната стойка и за мускулния тонус в тялото ни. Може да прочетете повече в статията Всичко тръгва от стъпалата. Накратко – заострените върхове на обувките водят до изместван на центъра на тежестта напред и ограничават движенията в глезените. В резултат на това променяме походката си, а илиопсоасът е принуден да се движи по нетипичен за него начин, което води или до пренатягането му или до преразтягането му. И в двата случая мускулът излиза от баланс и последващи изкривявания и болка в областта на кръста започват да се появяват.
Друго нещо, което е хубаво да наблюдавата е стойката си в седнало положение. Когато седите на стол коленете трябва да бъдат на нивото на таза, за да може илиопсоасът да е свободен. Също така не забравяйте редовно да ставате и да се раздвижвате, защото това е важно за цялото тяло.
В обобщение
Илиопсоасът е мускул, за който някои хора изобщо не знаят, други не се интересуват, докато не започнат да имат проблеми с кръста и тазобедрените стави. Тези мускули имат пряко отношение към болката в кръста, ишиаса, изкривяванията в областта на таза, обхвата на движението на краката ни, както и познатото на мнозина „прещракване“ в областта на слабините.
Освен тези външни физически прояви, неправилното функциониране на тези мускули може да ви доведе до храносмилателни проблеми, запек, менструални болки, болки в коленете, плитко дишане с гърдите.
В духовен аспект илиопсоасът е мускул, в който може да си „съхраняваме“ емоционална травма, която сме преживели. Силният стрес също води до скъсяване на тези мускули, което често наричаме жаргонно „свито ми е в корема“. Илиопсоасът се намира в нашия център и буквлано обгръща главния енергиен център в тялото ни. Поради тази причина в даоистката традиция илиопсоасът се нарича „мускулът на душата“. Ако псоасът е гъвкав и силен, то фините енергии преминават с лекота през костите, мускули и ставите в тялото ни.
Надявам се статията да е била полезна за вас. Ако имате интерес мога да направя специално видео с техники за отпускане на тези два мускула, в чиято важност вярвам се убедихте сами. АКо пък страдате от болка в кръста, горещо ви препоръчвам авторската ми програма Изправи чупката в кръста и стегни корема за 5 седмици.