Всяка една част от нашето тяло се нуждае от енергия, за да функционират всички системи и органи правилно. Енергията получаваме от приетата храна, а тя се усвоява от организма като сме смеси с ензими и киселини. Тази статия е свързана с източниците, които тялото ни използва за енергия и по-конкретно невидимия аспект на енергията. Един от тези източници е въглехидратът гликоген, който е пряко свързан с хормона инсулин. За тях ще поговорим повече в следващите редове.
Как тялото ни превръща храната в енергия
Ще започна от малко по-далеч, за да не ви звучи абстрактно всичко, което ще ви разкажа по-надолу в статията. След като храната попадне в стомаха ни, въглехидратите се разпадат до глюкоза. Тънките черва и стомахът я абсорбират и освобождават в кръвопотока, от където кръвта поема разпространението до всички клетки. Попаднала в кръвта, глюкозата може да се използва веднага или да се съхрани в тялото и да се използва по-късно.
Няма как да не споменем инсулинът
За да се съхрани глюкозата организмът има нужда от инсулин, в противен случай глюкозата остава в кръвта и поддържа нивата на кръвна захар високи. Инсулинът се произвежда от панкреаса и след като бъде секретиран чрез кръвта достига до всички тъкани в тялото. В мембраната на всяка клетка има инсулинови рецептори, които улавят циркулиращия инсулин, т.е. той не навлиза в клетката. Свързвайки се с рецепторът, инсулинът го активира, което води до потискане и активиране на определени ензими. Тези ензими активират придвижването на глюкозата през клетъчната мембрана, стимулират синтеза на гликоген в чрения дроб и активират синтеза на протеин в мускулите, а също и натрупване на мазнини в мастните депа. Надявам се успях да обясня и да ви убедя колко важен е инсулинът за правилното функциониране на човешкия организъм.
Въздействие на инсулина върху мускулите
Това въздействие се обуславя основно от способността на този хормон да понижава нивата на кръвната захар. Инсулинът стимулира мускулните клетки да абсорбират глюкозата от кръвта, като след това я разграждат за енергия или я складират под формата на мускулен гликоген. Още един важен момент е това, че инсулинът потиска разграждането на мускулния протеин и стимулира синтеза на такъв от аминокиселините в кръвта.
Въздействие на инсулина върху черния дроб
Както в мускулите, така и в черния дроб, инсулинът стимулира усвояването на глюкозата от кръвта и складирането й като енергиен резерв под формата на гликоген. В черния дроб се случва и образуване на глюкоза от невъглехидратни източници, което може да бъде блокирано ако инсулинът в кръвта е много висок.
Въздействие на инсулина върху мастните клетки
Както при мускулите и черния дроб инсулинът стимулира усвояването на глюкоза. Също така стимулира абсорбцията на мастни киселини в клетките и натрупването им под формата на триглицериди. Тук обаче инсулинът потиска разграждането на мазнините в мастната тъкан и възпрепятства освобождаването има в кръвта.
Какво е гликоген?
И тъй като многократно споменах глюкагена, мисля че е редно да поговорим малко и за него. Гликогенът е полизахарид, който съхранява енергията в нашето тяло. Той е съставен от молекули глюкоза, които са свързани във верига. Когато се храните, тялото приема голямо количество глюкоза, която се съхранява в организма под формата на кликоген. Основната идея на това съхраняване на гликоген се изразява в следното – когато кръвната захар започне да намалява (поради глад, физическо натоварване), чрез ензими гликогенът се разгражда до глюкоза. А глюкозата, както вече споменах, е основен източник на енергия за човешкото тяло.
Гликогенът се съхранява в черния дроб и в мускулите като енергиен запас. Ако този запас бъде изчерпан, то тялото започва да получава енергия от мастните депа. Но тук процесът не е така лесен и прост, тъй като както вече разбрахте, инсулинът е главен отговорник и ако неговите нива не са балансирани функционалността на тялото ни ще е нарушена.
Защо е толкова важен този гликоген?
Въглехидратите са само около 2% от общите запаси на енергия в тялото ни. От тях около 80% се съхраняват в мускулите, 14 в черния дроб и 6% са в кръвопотока под формата на чиста глюкоза. Гликогенът, който се складира в мускулите, се използва основно от тях, а този в черния дроб се разпределя в цялото тяло. Най-голямата част отива към главния и гръбначния мозък.
Функции на гликогена
Основната функция на гликогена е да поддържа концентрацията на глюкоза в кръвта ни. Тук обаче е много важно да отбележим, че САМО гликогена в черния дроб освобождава глюкоза директно в кръвта. По време на гладуване, неговото колиество драстично намалява. В мозъка и сърцето гликогенът може да генерира анаеробна енергия при краткотрайна липса на кислород. А в мускулите, гликогенът се използва локално по време на тренировки или по-тежки физически дейности.
Как тялото ни използва складирания гликоген?
Вече предполагам ви стана ясно, че в кръвта ни постоянно има едно количество глюкоза. Когато поради някаква причина нивото на глюкозата спадне, инсулиновите нива също се понижават. Тогава ензимът фосфорилаза започва да разгражда складирания гликоген, за да снабди тялото с глюкоза, респективно с енергия.
От черния дроб, гликогенът може да се освободи поради различни причини. Това се случва чрез хормона глюкагон, който панкреасът освобождава, за да превърне гликогена в глюкоза. Някои причини за освобождаването на гликогена от черния дроб са:
- Силен стрес
- Повишена кръвна захар
- В отговор на ниска кръвна захар
- За да помогне храносмилането
Тренировките и гликогена
В случай че тренирате много, за да избегнете прекомерна загуба на гликогеновите запаси може да използвате следните стратегии:
- Прием на повече въглехидрати – някои спортисти поемат по-големи количества въглехидрати, за да имат по-добра издръжливост по време на състезния. Въпреки това, този метод не е особено препоръчван, защото може да увеличи водната задръжка в организма, както да доведе до проблеми с храносмилането
- Нисковъглехидратно хранене – при този режим най-често се стига до кето състояние, в което тялтоо започва да разгражда натрупаните мазнини, за да ги използва за енергия и разчита по-малко на глюкозата в тялото.
Съвсем скоро ще ви разкажа повече и за основните енергийни системи в човешкия организъм, които обезпечават функционирането му. Надявам се статията да ви е била полезна и интересна. Ще се радвам да я споделите с приятели.
Също така бих ви предложила да прочетете статиите Големи мускули или “Не мерси” и Как да станем постоянни в тренировките.