мотивация в нашите тренировки

Как да станем постоянни в нашите тренировки

Все по-често чувам хората да казват, че губят мотивация и не успяват да бъдат постоянни в своите тренировки. Буквално всеки втори човек се е сблъсквал челно с мързела и нежеланието да започне да тренира. А всички знаем, че в края на тренировката удовлетворението е несравнимо. В тази статия ще си поговорим именно за това – как да станем постоянни в тренировките ни. Най-често мотивацията си отива, когато не постигаме това, което искаме. Така ли е?

Основни причини да не постигаме целите си

Тук ще обърна специално внимание на трите основни причини, поради които не постигаме целите си:

  • Имате нереалистични очаквания
  • Отказвате се, когато ви стане трудно и излезете от зоната си на комфорт
  • Постоянно отлагате

Тези три точки са буквално бичът на неуспеха ни в тренировъчен план. Абсолютно всеки човек има потенциал да бъде в добра форма, да има здраво тяло и тонизирани мускули. Но не всеки човек има стимула и мотивацията да го направи. За тялото ни най-важно е какво правим, т.е. ако всеки ден ние му показваме, че за нас е важно и искаме да то е здраво, силно, гъвкаво, то е въпрос на време тялото да откликне на нашето желание.

Пренастройте себе си и убежденията

Много важен момент в това да запазим мотивацията си е да успеем да променим убежденията си. На първо място, трябва да осъзнаете че тренирате за здраве. Не тренирате за тяло, не тренирате за постижения, тренирайте за здраве. За да може, когато станете на 70 тялото да работи все още за вас, а не редица движения и функции да са ограничени. На скоро попитах моята баба „На колко години се чувстваш?“ и знаете ли, тя каза, че се чувства на 30, но с разликата, че тялото не й позволява да прави много неща вече. Именно за това е важно да се движим ежедневно, да тренираме умно и да се храним добре. За да може тялото ни да бъде с нас и да ни“слуша“ възможно повече години.

Така че на първо място искам да сложа това – не приемайте тренировката като наказание, а като грижа – грижа за себе си. Да, знам че в началото е трудно. А когато на човек му е трудно и е извън зоната си на комфорт е много лесно да се откаже. За това идва и вторият ми съвет – изградете навик да тренирате. Когато тялото свикне и изгради рутина, например 3 пъти в седмицата ходите на тренировка или 5 пъти в седмицата тичате или каквато и да била друга спортна дейност, тогава ще ви е много по-лесно. Психологическите „кукички“, които ще имате дълбоко загнездени в подсъзнанието си, ще ви напомнят, че е време за тренировка/движение. Когато едно нещо стане навик, тогава е много по-трудно да се откажете от него, дори когато почувствате липса на мотивация.

Спрете да отлагате

Много, ама много важен е момента с отлагането. Просто спрете да отлагате. „От утре спирам захарта.“, „От утре започвам да тренирам.“, „От утре започвам да се храня добре.“, „От утре спирам цигарите.“, „От утре…., от утре…. от утре…“. Защо винаги е от утре? Ако сме решили да направим дадено нещо, просто го правим – сега, веднага. Защо трябва да чакаме утре? Онова утре, което обикновено все не идва. Не правете подобни компромиси със себе си, не се замозалъгвайте и спрете да протаквате и отлагате.

Започнете сега! И никой не ви кара да ходите да тренирате в група с много хора. Доста често чувам, че някои хора имат притеснение да тренират в група. Добре, не тренирайте в група. Намерете си видеа с тренировки и започнете у дома. Вече има толкова много безплатни тренировъчни програми, които са повече от чудесни. Да, тук проблемът е, че техниката не навсякъде е обяснена. Лично мен ако съм начинаещ това би ме спряло, освен ако не намеря подходящ треньор, който много добре да обяснява как точно се изпълняват упражненията. Това е важно, за да не се консутизим и да залезе току що зазродилото се желание за спорт. Аз бих ви препоръчала горещо моите онлайн програми за тренировки у дома. В тях обяснявам изключително подробно правилното изпълнение на упражненията.

Прогрес и очаквания

Това е още един момент, който често е подводен камък и може да доведе до загуба на мотивация. Имаме прекалено високи очаквания или нямаме прогрес. Никога няма да забравя и винаги ще давам за пример една дама, която започна да тренира с мен още с отварянето на залата ми. Тя идваше 4 пъти в седмицата на тренировки, беше супер стриктна. В края на първия месец, когато отчитахме прогреса при нея нямаше абсолютно никаква промяна. Тук е момента, в който много жени биха се отказали и биха решили, че тренировките не са ефективни.

В нейния случай явно имаше нужда от малко повече време, за да вкара тялото си в правилния режим. За следващите 1-2 месеца тя свали над 4 килограма, изправи цялото си тяло, повиши издръжливостта си и намали всички обиколки с поне 3 см. И постигна всичко това, защото не се отказа, когато резултатът не отговори на очакванията й.

Има много фактори, които влияят на прогреса, като почти никога това не са тренировките. Да, изключително важно е да правим правилно структурирани тренировки. Но ако в ежедневието ни не успяваме да пренесем наученото от правилните движения, то резултатите ще са минимални или дори понякога никакви.

Та, прогресът е нещо много важно, но не трябва това да бъде всичко. Не трябва да ни става мания и да сме през ден на кантара. Много по-важно от свалените килограми е това да се изправим, да активираме мускулите си и да повишим издръжливостта си. Понякога дори може да не сме свалили килограми според кантара, но пък дрехите ни да казват друго. Така че, отново се връщам на думите – тренирайте за здраве, а не за визия. Когато го правите, то резултатите рано или късно ще дойдат.

Очакванията са другия подводен камък. Започваме да тренираме и искаме след 6 тренировки да сме се променили до неузнаваемост. Е, да, но не така работят нещата. И ако някъде ви обещават, че за 6 тренировки няма да имате нищо общо с предишното си аз – лъжат ви.

Как да запазим мотивацията си

На първо място ще се повторя за пореден път – тренирай за здраве. За мен това е най-важният момент. Това е правилната формула за успех.

Празнувай всяка малка победа, защото мозъкът се нуждае от затвърждаване на постигнатото щастие. Именно поради тази причина много гурута пишат постоянно за благодарността – бъдете благодарни за всяка малка промяна, която се случва в тялото ви и в начина ви на мислене. Тренировките променят много начина на мислене, колкото и да не ви се вярва.

Спри да се наказваш за грешките. Не бъди прекалено строг със себе си. Всички сме хора, на всеки се случва да допусне грешка. Това обаче не бива да става повод за това да се обърнеш срещу себе си и да и си си геневен. Негативните емоции, особено тези насочени към нас самите, са изключително деструктивни. Те имат силата да убият всякаква мотивация и стимул. Така че, не се съдете прекалено строго. Ако сгрешите, приемете го, усмихнете се и продължете напред.

И на последно място, но не и по важност – превърнете тренировките си в навик. Вече го споменах, но искам да отново да го подчертая дебело. Когато нещо стане навик, изпълнението му е много лесно и дори носи удовлетворение.

Надявам се статяита да ви е била интересна и полезна. Препоръчвам ви да прочетете също и статиите:

Оставете отговор

GDPR