Днес ще обърна повече внимание на известния в последно време фастинг, който ще срещнете още като периодично гладуване. Периодичното гладуване не би трябвало да се причислява към категорията на диетите, защото то е по-скоро модел на хранене. Лично аз предпочитам да го наричам пост или фастинг, пред “гладуване”, защото самата дума гладувам поражда негативни усещания и чувство на лишение. Идеята не е да гладуваме, а да ограничим интервала от време, в който приемаме храна в денонощието ни. Именно това ще бъе тема на тази статия.
Циркадни ритми
Искам ми се да започна темата именно с циркадните ритми на човешкото тяло и органите в него. Ние сме част от Природата, а в в нея всичко е циклично, всичко има ритъм – след лятото идва есента, след залез слънце става тъмно и т.н. Подобна ритмичност има в системите и органите в човешкия организъм. Ако се научим да се съобразяваме и да живеем спрямо тази вътрешна ритмичност, то със сигурност бихме повишили качеството си на живот. Един от най-важните биологични ритми е именно денонощният такъв, който е известен още като циркаден ритъм.
Например, доказано е, че най-благоприятният момент за лягане е межу 21 и 22 часа, защото след това има спад в организма и черният ни дроб много по-трудно се подготвя за предстоящата му работа. В 1 през нощта жлъчният мехур е с повишена активнос и именно поради тази причина бебетата имат колики най-често по средата на нощта.
В периода между 19 и 21 часа стомахът е в своята най-слаба фаза. Това е причината за препоръката – да не се яде след 19 часа. Защото реално натоварваме излишно организма си с храна, която дори не се преработва, а ферментира и гние докато храносмилателната ни система се събуди. На всеки 2 часа от денонощието имаме активен орган, който върши “своята работа” и пасивни органи, които е хубаво да не натоварваме излишно.
Именно заради тази цикличносто, която ни е природно заложена е хубаво да имаме ритъм на хранене, който да спазваме.
Какво означава фастинг?
Фастинг (периодично гладуване) или на чист български език – пост, е сравнително нова тенденция, която е доста научно изследвана и е установено, че работи като модел. Човешкото тяло и в частност храносмилателната система, има нужда от период на разтоварване. Както вече споменах, след 19 часа стомахът е със силмп намалена активност и не се препоръчва консумиране на тежки храни, а ако можете да не косумирате изобщо храна би било повече от чудесно.
Разновидности на периодично гладуване
Има различни схеми на разтоварващ прозорец, които могат да се спазват. Едни от най-познатите са следните:
- 12:12 – 12 часа пост и 12 часа прозорец хранене
- 16:8 – 16 часа пост и 8 часа прозорец за хранене
- 20:4 – 20 часа пост и 4 часа интервал за хранене
Фастингът не е панацея и реално ако в интервала за хранене приемате голямо количество храна (калории), то постът няма да даде най-добрите резултати. НО в случай, че се храните нормално, балансирано, без да преяждате, със сигурност постът ще е изключително благотворен за вас и организмът ви.
Тук трябва да отбележа нещо изключително важно. Ако сте яли последно в 20 часа например, фастът не започва от 20 часа. Тогава започва храносмилането, а както казахме стомахът в този период не е особено активен. Постът започва около 3-4 часа след последното хранене (в зависимост от количеството и качеството на храната). Именно поради тази причина вариантът 16:8 е един от най-добрите според мен. Реално при това периодично гладуване имаме около 12-13 часа почивка на храносмилателната ни система.
Всъщност ограничаването на храненето в даден период от време косвено води до видовете храни, които консумираме, а също така влияе и върху количествата.
Кога трябва да бъде последното ни хранене за деня?
Това можете спокойно само да решите, стига да спазвате избраната от вас схема, например – 8 часа се храним и 16 часа почиваме. Ако последното ви ядене е в 20 часа вечерта, то първото такова на следващия ден следва да е в 12 на обяд.
С оглед на циркадните ритми, за които говорих по-горе, оптимално време за последно хранене е между 18 и 19 часа вечерта. Така на следващия ден закуската ви ще бъде в 10 сутринта и реално ще можете да имате закуска. В случай, че вечерят ви е по-късно, то реално се получава пропускане на закуската, защото първото хранене е около 12-13 часа.
Имайте предвид, че докато спим, се случва регенерацията в нашето тяло на клетки, тъкани, органи, а също и на психическо ниво. Един много важен възстановителен процес е свързан със глимфатичната система в тялото ни. Това е почистващата система на мозъка, нервната система и респективно цялото ни тяло. Когато тялото е в състояние на фастинг, тогава тази система в пъти по-ефективна. Така че, ако осъзнаете колко е важно наистина, да се храним поне 2 час апреди да си легнем, тялото ви ще ви възнагради със здраве.
Периодично гладуване
За гладуването е писано много и има изключително много примери на хора, които чрез лечебно гладуване са се справили с доста тежки неразположения и симптоми. Човешкото тяло е уникална система, която има самоизцелителни сили. Те се задействай, когато знаем как да ги активираме. Гладолечението е един от активаторите на самолечението. Не препоръчвам на никого да се захваща с гладолечение на своя глава без да се е информирал достатъчно по темата. Както може да помогне, така може и много да навреди (ако организмът ви не е готов да понесе кризата и токсините, които неминуемо ще започне да изкарва).
Фастингът се явява нещо като мини гладуване, през което даваме време на организма ни да си почине от храносмилане и да регенерира. Не го наричам “гладуване”, защото самата дума отблъсква и плаши хората. Реално периодичното гладуване и метод на хранене.
Коя схема на фастинг следвам аз
Аз лично следвам схемата 16:8, последното ми хранене за деня е около 18:30, а първото на следващия ден е към 11, понякога и 12. Това ще рече, че понякога дори постът ми е по-дълъг от 16 часа, НО се старая 16 да е минимумът ми. По този начин тялото ми е в синхрон с циркадните ритми на различните органи и се чувствам най-добре.
Как ще издържа да не ям 16 часа?
На първо четене може да звучи плашещо, но истината е, че от тези 16 часа, през половината време спите. Т.е. имаме още един 4 часа сутринта и 4 часа вечерта, през които е хубаво да се въздържаме от храна. Въпрос на мотивация и самодисциплина е. Първите дни може да се чувствате гладни и да се тормозите от този метод на хранене. Повярвайте ми, тялото много бързо свиква с хубавото. Ако въпреки това 16 часа са ви трудни, то препоръчвам ви да правите поне 14 часа пост. Нека първото ви хранене да е с плодове, защото те са лесно смилаеми и почти не нарушават сутрешната детоксикация на организма.
Един съвет, който много би помогнал – увеличете количеството вода, която пиете. Това първо ще ви хидратира и второ ще направи много по-лесен прехода.
Ограничаваме ли вида храна при фастинг
Идеята на фастингът не поставя ограничение във вида на храната. Можете да се храните както пожелаете, НО да не разтягате прозореца на хранене. Разбира се, няма как да не спомена, че е хубаво да избягвате пържено, бяло брашно, бяла захар, алкохол и т.н. Но това е препоръка от мен. На теория методът 16:8 не налага органичения на типа храна, която да консумирате във вашите 8 часа.
Има направено едно много интересно изследване. При него целевата група не са имали ограничения във вида и количествата на храната, а са се хранели в 10 часов интервал, остраналите 14 часа постели. За 4 месеца резултатите показват, че участниците са свалили около 4% от теглото. Освен това не са изпадали в моменти на силен глад през деня.
Финални думи
Периодичното гладуване е един прекрасен метод да започнем да живеем в синхрон с природата и циркадните ритми на нашето тяло. Пробвайте и вижте коя схема ви допада най-много. Със сигурност трябва да имате поне 12 часов интервал в денонощието, през който да не приемате никаква храна. Може би ще ви е интересно да прочетете повече за това коя е най-добрата диеята за отслабване. Не пропускайте и статията – Дебелее ли се от въглехидрати.