мазнини

Как да горя мазнини – какво да променя в тренировката си

Почти всяка жена иска да премахне известно количество мазнини от някоя зона в тялото си – корем, паласки, бедра, дупе или брич. Може би тренирате отдавна, но все не успявате да постигнете така мечтания резултат и да изчистите зоната, върху която сте се фокусирали. В тази статия ще ви разкажа за 5 основни грешки, които допускаме, когато искаме да влезем във форма.

1.Имаме прекалено нереалистични очаквания и цели

Няма как да не започна с това, защото то е много често срещано. Започваме да тренираме нещо и очакваме след 3 седмици да сме се променили до неузнаваемост и да сме си постигнали целите. Сами разбирате, че за 3 седмици не можем да изваем тялото на мечтите си по здравословен и не стресиращ за организма ни начин. Освен това, има някои движения и упражнения, които отнемат години докато придобием нужната мобилност, гъвкавост и сила, за да ги изпълним. Примери за това са набирания, лицеви опори, стойка на ръце. Та, тук е много важно да подчертаем дебело, че резултатите, които постигаме са пропорционални на времето и усилията, които полагаме.

Ако тренирате два пъти в седмицата – супер! Поставяте едно чудесно начало и плавен преход към осъзнато движение и усещане на тялото ви. Ако искате обаче резултати, лично аз ви препоръчвам тренировките ви да бъдат между 3, в най-добрия случай 4 пъти седмично. Също така всеки ден да имате движение (минимум 10000 крачки).

2.Не излизаме от комфортната си зона

Тази точка ми е от най-любимите. Преди време, когато не можех да направя нито една лицева опора, изобщо не желаех да пробвам това упражнение. Не го харесвах, не исках да го изпълнявам и ако се наложи в тренировката да го правя се ядосвах. Иначе много исках да мога да правя. Но както каза един мой треньор скоро „Какво правим, когато не можем?“ – „Опитваме!“. Та, много е важно с бавни крачки да върмим към едно по-добро изпълнение на всяко упражнение. Особено пък на упражненията, които са ни трудни и не харесваме. Най-често точно тези упражнения ни дават най-голям прогрес. Това е защото излизаме от комфортната си зона и опитваме, отново и отново, докато не създадем подходящи връзки в мозъка, и докато не изградим достатъчно сила, за да изпълним упражнението.

Самата дума „тренировка“, предполага че ние упражняваме и усъвършенстваме нещо – тренираме го, а не правим движения и упражнения, които са ни лесни и ни харесват.

В този ред на мисли, призовавам ви – излизайте от комфортната си зона и бъдете сигурни, че когато ви е най-трудно, тогава имате най-голям прогрес.

3.Мислим си, че с кардио горим най-много мазнини

Това е още един мит, който се е настанил много удобно в повечето женски глави. Може би, тези мисли са доведени от това, че при кардио се потим много, дишаме учестено заради повишения пулс – усещаме мигновена промяна в състоянието на тялото си и това ни кара да мислим, че тези тренировки са най-ефективни. Сами по себе си кардио тренировките са чудесни, те влияят благоприятно на сърдечно-съдовата система. НО, горим най-много мазнини, когато се съобразяваме с храната, която консумираме. Ако правим кардио тренировка и след това се възнаградим с парче торта, то, досещате се, но мазнините няма да се изгорят.

Най-добрия вариант е съчетание и правилна комбинация между силови и кардио упражнения каквито правим в залата ми. Във времето съм установила, че това дава най-добри резултати. Като отново повтарям – тренираме за постижения и здраве, храним се правилно, за да горим манзини.

4.Вманиачени сме в изгорените калории

В последните години почти всеки човек има на ръката си от онези смарт часовници, които следят крачки, пулс, изгорени калории, някои дори следят съня ни (ако спим с часовника). Често, когато започнем да тренираме се фокусираме основно върху изгорените калории. Много хора живеят с идеята, че целта на всяка тренировка е горене на калории. В този ред на мисли ми се иска да подчертая, че калориите са параметър на тренировката, НО не може да бъдат смятани за основен критерии за ефективност и качество на тренировката.

Давам веднага пример с една йога тренировка, тъй като в последно време правя много такива редом с комбинираните тренировки в залата. За 30 минути йога изгарям не повече от 80 калории, а за 30 минути на колелото изгарям над 160 калории. НО след 30 минути йога се чувствам в пъти по-тонизирана, разтегната, мобилна, загряла съм всички мускули, разтегнала съм хубаво цялото тяло и съм придобила една идея повече сила (например в ръцете ако правя прогресии за стойка на глава или стойка на ръце). Тоест за тези 30 минути съм получила много повече от просто едни изгорени калории.

5.Избягваме тренировките с тежести

Много жени си мислят, че ако тренират с тежести ще станат обемни и напомпани. Мили момичета, ако толкова лесно се постигаше обем, всеки втори мъж по улицата щеше да е огромен трикрилен гардероб. За да се постигне големият обем, от който почи всики жени бягат се изисква МНОГО повече от вдигане на 3, 5 или 10 килограмови гирички 2 пъти седмично.

Тренировките с тежести помагат на тялото ни да се оформи както искаме. Когато тренираме с тежести също горим мазнини, макар и това да не се вярва на голяма част от жените. Няма как да оформим стегнато дупе ако не правим клекове, напади, тяга.

Между тренировките с тежести и културизма има една вселена разстояние. Така че не се притеснявайте – няма да станете огромни ако кляката с 20 кг тежест, само ще оформите хубави задни части.

Финални думи

Замислете се и бъдете чести със себе си – къде бъркате вие? Може би искате с магическо хапче да се случи промяната? Може би бягате от упражненията и тренировките, които са ви трудни? Може би просто не сте намерили достатъчно добре структурирани тренировки, които ви допадат? Ако е последното, мога да ви помогна. Пишете ми на мейла ask@treniraisviki.com за безплатна консултация. Ако пък имате идея от както точно се нуждаете, то може да се възползвате от програмите ми за Стегнато дупе и Плосък корем.

Свързани публикации

Оставете отговор

GDPR